Baba drożdżowa z wiśniami (Gugelhupf)

Gugelhumpf to tradycyjny Austriacki deser podawany do popołudniowej kawy czy niedzielnego śniadania. Popularność tego wypieku sięga również Niemiec, Szwajcarii oraz Francji. Gugelhumpf jest zasadniczo miękkim ciastem drożdżowym pieczonym w wysokiej formie z tuleją, polanym lukrem lub posypanym cukrem pudrem. Smak nadają mu rodzynki, migdały, wiśnie lub kandyzowane owoce. Początkowo było to ciasto ludzi biednych. Wejście na salony zawdzięcza Cesarzowi Franciszkowi Józefowi, który polubił je tak bardzo, że kazał podawać je sobie codziennie do śniadania :) Ja proponuje Wam wersje z wiśniami. Gdzie słodycz lukru świetnie równoważy kwaskowatość wiśni. Ciasto drożdżowe musi leżakować przez noc w lodówce, dlatego warto przygotować je wieczorem, a następnego dnia rano upiec. Przepis pochodzi z książki 'Wielka księga ciast', poddany lekkim modyfikacją. Polecam gorąco :)



Składniki:

  • 500 g mąki
  • 30 g świeżych drożdży
  • 250 ml letniego mleka
  • 80 g cukru
  • 2 żółtka
  • 90 g masła
  • 400 g świeżych wiśni lub słoik wiśni w zalewie

Lukier:
  • 200 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 3 - 4 łyżki mleka


Mąkę przesiać do miski, na środku zrobić wgłębienie, wkruszyć świeże drożdże. Zasypać łyżką cukru, zalać częścią mleka i posypać mąką, aby rozczyn miał gęstość kwaśnej śmietany. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut.
W tym czasie stopić masło i odstawić. Wyrośnięty rozczyn połączyć z resztą cukru i mleka oraz żółtkami. Na koniec wlać stopione masło, dokładnie wymieszać. Wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne oraz będzie odstawać od dna naczynia i ręki. Miskę z ciastem zakryć folią aluminiową i wstawić na całą noc do lodówki.
Następnego dnia wyjąć i zostawić w temperaturze pokojowej do ogrzania na 30 minut przed przygotowaniem. Wiśnie wydrylować, odsączyć. Ciasto zagnieść, uformować wałeczki i pokroić na 30 równych części. Każdą z nich rozpłaszczyć w rękach, na środku ułożyć po kilka wiśni, zawinąć, zlepić brzegi i uformować kule, jak na knedle.
Formę babkową grubo wysmarować masłem, kule ułożyć w dwóch równych warstwach, jedna na drugiej.
Tak przygotowaną babkę przykryć i odstawić do ponownego rośnięcia na około 30 minut.
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni C. Piec na najniższej półce piekarnika na złoty kolor przez 60 - 70 minut (jeżeli babka będzie się szybko rumienić zmniejszyć temperaturę do 170 stopni C).
Po wyjęciu babkę pozostawić w formie przez 5 minut, następnie wyrównać górę, babkę wyłożyć na talerz i dobrze przestudzić.
Cukier puder połączyć z mlekiem i sokiem cytrynowym, utrzeć na jednolitą masę. Jeśli lukier będzie za gesty dodać odrobinę mleka, jeżeli za rzadki dodać cukru pudru. Równomiernie polać nim babkę.


SMACZNEGO :)


Komentarze

Popularne posty