Pińskie bliny żytnie z pomoczką

Bliny w uproszczonym tłumaczeniu naleśniki drożdżowe. Danie tradycyjne dla kuchni rosyjskiej, ukraińskiej czy białoruskiej i w polskiej tez je spotkacie. W tradycji związane z ostatnim tygodniem przed rozpoczęciem postu, bo wtedy właśnie były spożywane. Rodzaje blin rozróżnia się zazwyczaj na podstawie mąki, mogą być żytnie, gryczane, pszenno - żytnie itp. Istnieje wiele sposobów ich przyrządzania i podawania. Podobnie jak naleśniki podaje się je zarówno na słodko, jak i słono. Można owinąć w nie śledzie, kawałki łososia, jesiotra czy innych ryb. Najczęściej jednak podaje się je polane śmietaną, z roztopionym masłem czy pomoczką. Z określeniem pomoczką spotkałam się po raz pierwszy. Okazało się, że to coś w rodzaju wielkopolskiego gziku. Twarożek doprawiony przetartym czosnkiem, solą z dodatkiem cebuli i śmietany. Do blin pasuje :) Bliny przypadły mi gustu, szczególnie te chrupiące brzegi. Drożdżowe ciasto sprawia, że są bardziej wytrawne w porównaniu do naleśników. Smaczne i dość treściwe :)



Składniki rozczynu:
  • 42 g świeżych drożdży
  • 1 szklanka letniego mleka
  • 1 łyżka cukru
  • 1/2 łyżki mąki


Składniki ciasta:
  • 2 szklanki mąki żytniej (użyłam chlebowej typ 720)
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • szklanka śmietany słodkiej 12 %
  • 2 jajka (żółtka i białka osobno)
  • 1/3 łyżeczki soli


Drożdże dokładnie rozetrzeć z cukrem i odrobiną mąki w letnim mleku. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Żółtka połączyć ze śmietaną. Obie mąki przesiać do miski, dodać do nich wyrośnięte drożdże, wymieszaną śmietanę z żółtkami i sól. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Ostawić w ciepłe miejsce na 30 - 40 minut do podwojenia objętości.
Białka ubić na sztywno, połączyć z wyrośniętym ciastem, delikatnie mieszając. Jeśli ciasto będzie za gęste dodać odrobinę mleka, jeśli za rzadkie mąki (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany).
Na mocno rozgrzaną patelnie wlewamy trochę oleju, rozsmarowujemy po całej powierzchni pędzlem silikonowym lub przy pomocy ręcznika papierowego (czynność powtarzamy za każdym razem przed nalaniem ciasta). Następnie wlać porcję ciasta i smażymy z obu stron, jak naleśniki. Im cieńsze bliny, tym bardziej chrupiące. 
Usmażony bliny, układamy na talerzy, jedna na drugiej, tak by trzymały ciepło.


SMACZNEGO :)




Źródło: H. Szymanderska, Kuchnia Polska, potrawy regionalne.

Komentarze

Popularne posty