Holenderski tort wiśniowy

Tort wymagający nie tylko wieloelementowej konstrukcji, ale wieloetapowego przygotowania. Bo np. blaty z półfrancuskiego ciasta serowego trzeba przygotować wieczór wcześniej. 
Tort jest nie przesłodzony, wydawać mogłoby się, że orzeźwiająco lekki, jednak ciasto półfrancuskie dość syci. Pierzynę bitej śmietany przylegającej do ciasta przełamuje kwaskowatość wiśni. W krojeniu ładnych kawałków z pewnością pomoże paro godzinne przechowywanie w lodówce i nóż zanurzony w gorącej wodzie tuż przed krojeniem :) Drugi tort mam za sobą, może wykończenie wymaga trochę wprawy, ale kolejnym razem będzie lepiej ;) Polecam.



Składniki na blaty ciasta:
  • 250 g mąki
  • 250 g masła
  • 250 g twarogu
  • 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia


Zimne masło pokroić na małe kawałki. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, dodać twaróg i masło. Ciasto zagnieść rękami. Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na prostokąt o wymiarach 30 x 60 cm, złożyć na trzy, schłodzić. Powtórzyć wałkowanie i składanie, następnie zawinąć w przezroczystą folię i włożyć na całą noc do lodówki.
Następnego dnia ciasto rozwałkować na posypanej mąka stolnicy i złożyć na pół. Podzielić na trzy części, każdą z nich rozwałkować na grubość 3 - 4 mm o średnicy trochę większej od średnicy tortownicy. Placki przełożyć (osobno)  na wyłożoną papierem do pieczenia blasze, nałożyć na nie tortownice górnym brzegiem na dól i nożem odkroić wystające po zewnętrznej części ciasta brzegi. Wykrojone krążki pozostawić na 15 minut do leżakowania. Krążki ciasta ponakłuwać widelcem i piec każdy z nich w temperaturze 220 stopni C przez 10 minut. Po upieczeniu ponownie przyłożyć tortownicę do każdego krążka ciast i ostrożnie odkrawać brzegi nożem od wewnętrznej strony obręczy.


Składniki  na obłożenie ciasta:
  • 60 g konfitury z porzeczek (zastąpiła malinową)
  • 750 ml śmietany 36 %
  • 100 g cukru
  • 1 słoik wiśni (ok 450 g owoców netto)
  • szczypta cynamonu
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 80 g lukru pomadkowego


Wiśnie odsączyć. Sok zagotować z 50 g cukru i cynamonem, połączyć z rozmieszaną w niewielkiej ilości wody skrobią ziemniaczaną. Krótko razem zagotować, dodać wiśnie (12 ładnych wiśnie odłożyć do dekoracji tortu) i pozostawić do ostudzenia.
Konfiturę z porzeczek podgrzać i posmarować nią najładniej upieczony krążek ciasta. Składniki lukru połączyć, kiedy konfitura zastygnie, rozsmarować na niej pędzlem lukier. Po zastygnięciu lukru, zaznaczyć nożem do tortu na wierzchnim krążku na 12 równych części.. Śmietanę ubić na sztywno z resztą cukru. Włożyć czysty krążek ciasta do tortownicy i cienko posmarować bitą śmietaną. Wzdłuż brzegu wycisnąć przez szprycę z dużym gładkim otworem pierścień bitej śmietany. Następnie w równomiernych odstępach wycisnąć jeszcze dwa pierścienie. Miedzy pierścienie równomiernie ułożyć wiśnie.  Drugi krążek ciasta włożyć do tortownicy, najlepiej zsuwając z podstawki do tortów i delikatnie przycisnąć. Nałożyć drugą warstwę bitej śmietany i wyrównać (zostawiając trochę śmietany na boki ciasta). Zdjąć obręcz tortownicy i posmarować boki ciasta bitą śmietaną. Polukrowany krążek ułożyć za pomocą podstawki tortownicy na wierzch tortu. Każdą z naznaczonych części tortu przybrać rozetką z bitej śmietany i udekorować wiśnią. Schłodzić.


SMACZNEGO :)


Źródło: Mała szkoła pieczenia.

Komentarze

Popularne posty